بررسی و نقد منصفانه ادیان الهی و زنده جهان و بررسی فرق منحرفه و مطالب داستانی و پند آموز
 سلام علیکم
با عرض معذرت از تاخیر دو ساله. به زوری با سری جدید خواهم امد

|+| نویسنده عباداله فضلیان در دوشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۴  |
 نگاه کتب مقدس به زنان ( مورد دوم )

2)علت فریب حضرت آدم چیست و یا کیست؟

در این زمینه هم اختلافات اساسی بین کتب مقدس( عهدین ) و قرآن کریم وجود دارد. در کتاب مقدس منشا انحراف آدم، حواء معرفی شده است. در انجیل آمده است:

و آدم فريب نخورد بلكه زن فريب خورده، در تقصير گرفتار شد[1]

ودر تورات داستان سرائی عجیبی وجود دارد و بالاخره همه تقصیرها به گردن حواء می اندازد، در تورات آمده است:

و مار از همة حيوانات صحرا كه خداوند خدا ساخته بود،

 هشيارتر بود. و به زن گفت:


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲  |
 نگاه کتب مقدس به زنان (سه نمونه از کتب مقدس)
نگاه کتب مقدس به زنان (سه نمونه از کتب مقدس)

قبل از پاسخ باید این نکته را متذکر شوم که تورات، کتاب مقدس یهودیان مورد قبول مسیحیان می باشد و آنرا به عنوان عهد قدیم قبل ازکتاب مقدس به چاپ می رسانند پس نظرات موجود در تورات مورد قبول مسیحیان هم می باشد. درکتب مقدس موجود، نمونه های فراوانی از نادیده گرفتن حقوق زنان مشاهده می شود. زن در کتب مقدس فرع بر وجود مرد است و به آن با عینک بدبینی و گناه می نگرد از اینرو برای اثبات این مساله به سه نمونه اشاره می کنیم:


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱  |
 نگاه افراطی به زنان
 نگاه افراطی به زنان

در این نوع نگرش، زنان مورد بی توجهی و نادیده گرفته شدن قرار می گیرند. زنان در این نوع نگاه چیز قابل توجهی به حساب نمی آیند و اصولا قابل مقایسه با جنس مرد نیستند و در یک ردیف قرار نمی گیرند. نگاه افراطی به زنان که موجب به انزوا رفتن آنها می شود درپی تفوق جنس نر بر جنس ماده که لازمه آن مردسالاری و پدر شاهی است. این دیدگاه اگرچه عمدتا در روزگاران قدیم بوده است ولی عصر حاضر هم خالی از آن نمی باشد، لذا برای توضیح بیشتر در این زمینه به چند نمونه از آن اشاره خواهم کرد:

 

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در چهارشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۱  |
 شهادت امام هادی علیه السلام تسلیت
بالاتری ز مدح و ثنا أیها النقی

ابن الرضای دوم ما أیها النقی

با حبّ تو عبادت ما عین بندگی ست

هادی آل فاطمه یا أیها النقی

دارم "ولی" شناسی خود را ز نور تو

مولای من ولیِ خدا أیها النقی

با آن نقاوت نقوی یک نگاه کن

پاکیزه کن وجود مرا أیها النقی

ارسالی از دوست عزیزم آقا میثم

|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱  |
 بررسی تطبیقی جایگاه زن در تاریخ و اسلام
مقدمه

 یکی از شایع ترین اصطلاحات در عصر ما، اصطلاح حقوق زن است. امروزه جوامع غیر دینی داعیه دار اصلی حفظ حقوق زنان هستند و از آن به عنوان حربه بر علیه جوامع اسلامی استفاده می کنند. آنان مدعی اند که جوامع اسلامی من جمله ایران اسلامی حقوق اولیه زنان را رعایت نمی کند و هر از چند گاهی بیانیه های شدید اللحنی صادر می کنند تا افکار جهانی را به سمتی سوق دهند که جوامع غربی و امریکائی  ودر کل جوامع غیردینی مدافع حقوق زنان است ومانع اصلی در نیل به این هدف، دین و مذهب است .

|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۱  |
 استفتائات در مورد حجاب و عفاف

استفتائات

آيا حجاب از ضروريات دين است؟ حكم كساني كه به آن بي‌اعتنايي مي‌كنند چيست؟

 

حضرت آيت الله خامنه‌اي

اصل حجاب ضروري دين محسوب است، ولي بعضي فروع آن ممكن است ضروري نباشد و بي‌اعتنايي به اصل حجاب و عدم رعايت آن معصيت و گناه است


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه ششم فروردین ۱۳۹۱  |
 وظیفه و مقام زن از نگاه حضرت امام خمینی (ره)

وظیفه و مقام زن از نگاه عارف و فقیه و فیلسوف و دانشمند حضرت امام خمینی (ره)

 

لازم است در پایان بحث پاي صحبت هاي معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني عليه الرحمة در مورد وارزش و مقام زن بنشينيم:

 

تربيت فرزند، از همه شغلها بالاتر است، يك فرزند خوب شما اگر به جامعه تحويل بدهيد، براي شما بهتر است از همه عالم، اگر يك انسان شما تربيت كنيد، براي شما به قدري شرافت دارد كه من نمي توانم بيان كنم. پس شما يك شغلتان اين است كه بچه هاي خوب تربيت كنيد. دامن مادرها دامني است كه «انسان» از آن بايد درست بشود. يعني اول مرتبه تربيت، تربيت بچه است در دامن مادر؛ و براي اينكه علاقه بچه به مادر بيشتر از همه علايق هست و هيچ علاقه اي بالاتر از علاقه مادري و فرزندي نيست. بچه ها از مادر بهتر [مسائل] را اخذ مي كنند. آنقدري كه تحت تأثير مادر هستند، تحت تأثير پدر نيستند، تحت تأثير معلم نيستند، تحت تأثير استاد نيستند. از اين جهت بچه هايتان [ را ] در دامنتان تربيت اسلامي، تربيت انساني بكنيد تا وقتي تحويل مي دهيد شما اين بچه را به دبستان، يك بچه صحيح، اخلاق خوب، آداب خوب؛ آنطور تحويل بدهيد...، مع الأسف در آن حكومت طاغوتي اين شغل را مي خواستند از اين مادرها بگيرند. تبليغ كردند به اينكه زن چرا بچه داري بكند... اين شغل شريف را منحطش كردند درنظر مادرها؛ براي اينكه مي خواستند كه مادرها از بچه ها جدا بشوند، بچه ها را ببرند در پرورشگاهها بزرگ كنند؛ مادرها هم علي حده بروند يك كارهايي كه آنها دلشان مي خواهد بكنند و بچه در پرورشگاه وقتي كه بزرگ بشود، يك بچه اي كه در دامن مادربزرگ بشود نيست؛ عقده پيدا مي كند. وقتي بچه در پرورشگاه و بدون مادر با اجنبي بخواهد سر و كار داشته باشد و محبت مادر از سر او كم بشود، اين بچه عقده پيدا مي كند. بسياري از اين مفسده هايي كه در جامعه واقع مي شود، از اين بچه هايي هستند كه عقده دارند؛ از اين انسانهايي هستند كه عقده دارند. مبدأ يك عقده بزرگ، اين جدا كردن بچه از مادر است. محبت مادري لازم دارد بچه. بنابراين، اين شغل كه شغل انبيا است و انبيا هم آمدند براي اينكه انسان درست كنند، اين شغل اول شما هست: تربيت بچه.[1]

امام خمینی رحمه اله در جائی دیگر می فرماید:

آنها كه زن‌ها را مي‌خواهند ملعبه‌ي مردان و ملعبه‌ي جوانان فاسد قرار بدهند، جنايتكارند. زنها نبايد گول بخورند. زن گمان نكند اين مقام زن است كه بزك كرده بيرون برود، با سر باز و لخت؛ اين مقام زن نيست، زن بايد شجاع باشد، زن آدم‌ساز است، زن مربي انسان است.[2][1] صحیفه امام ج 8 ص 90-91

[2] صحيفه‌ي نور، ج 11، ص 254

|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۹۰  |
 حجاب برتر در قرآن

حجاب برتر در قرآن

برخی گمان می کنند که چادر یک حجاب اسلام نیست بلکه ساخته و پرداخته مذهبیون است و آنرا به عنوان حجاب برتر قبول ندارند. این مطلب یک اشتباهی بیش نیست چونکه ما با مطالعه در قران براحتی به خلاف این مساله پی خواهیم برد انجا که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

 

يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً؛[1]

 

اي پيغمبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو كه خويشتن را با چادر خود فرو پوشند، كه اين كار براي اين كه آنها به عفت و حريت شناخته شوند تا از تعرض و جسارت هوسرانان آزارنكشند؛ بر آنان بسيار بهتر است و خدا در حق خلق آمرزنده و مهربان است.

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه ششم بهمن ۱۳۹۰  |
 حجاب و پوشش در قران

حجاب و پوشش در قران

یکی از مشترکات قرآن با کتب ادیان الهی دیگر همچون تورات و انجیل مساله حجاب و پوشش است. همانطور که قبلا اشاره کردیم حجاب عنصر مشترک بین ادیان است منتها در برخی حدود و موارد مقداری با هم فرق دارند، از آنجائیکه دین مبین اسلام به عنوان دین کامل و جامع نازل شده است طبعاَ بایست در موارد ارائه شده از جامعیت برخوردار باشد.

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰  |
 موقعیت زنان در قبل ظهور اسلام

موقعیت زنان در قبل ظهور اسلام

  تاریخ گواه بسیار خوبی است بر این مطلب که موقعیت فردی و اجتماعی زنان در عرب جاهلیت چگونه بود و در اینده ای نه چندان دور با ظهور دین مبین اسلام چگونه شد. در زمانی که پدران با افتخار هرچه تمامتر دختران خود را زنده به گور می کردند در زمانیکه مردان برای زنان هیچگونه ارزش و احترامی قایل نمی شدند دین مبین اسلام پا به عرصه ی وجود و ظهور نمود.

حضرت ایت الله سبحانی در این مورد می نویسد:


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰  |
 مقام زن در اسلام

مقام زن در اسلام

زن يكى از زيباترين مظاهر لطف و رحمت الهى است كه با خلقتش آسايش ‍و آرامش به عالم هستى اهداء گشته است. آنجا که خداوند می فرماید: وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِى ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.[1]

زن موجودى است كه بخش زيادى از ابعاد روحى او بواسطه عاطفه شكل گرفته و به تعبير حضرت اميرالمومنين (عليه السلام ) شبيه گل مى باشد. بسيار لطيف و حساس . با اين وجود بايستى در مقام ارتباط با او شرايط لطافت و عطوفت ملاحظه شود، چنانچه عطوفت لازم صورت نگيرد ممكن است صدمه ديده و آرام آرام پژمرده و ضايع گردد.

قرآن کریم زن ومرد را درحقیقت و هویت انسانی برابر دانسته وآنها را مکمل یکدیگر می داند. قرآن کریم زمانیکه که ازمقام انسان وحقیقت او سخن به میان می آورد ، او را صاحب کرامت معرفی کرده وتفاوتی میان دو جنس زن ومرد قائل نمی شود آنجا که می فرماید : ولقد کرمنا بنی آدم[2] و حق و حقوق هر کدام را خود به عدالتش بین آنها تقسیم کرده است: للرجال نصیب مما اکتسبوا و للنساء نصیب مما اکتسبن[3] و در توصیف حقیقت انسان او را ازسایر مخلوقات برتری داده چونکه روحش را در او دمیده است و می فرماید : ونفخت فیه من روحی[4] وبه خاطر آفرینش انسان و نه بخاطر افرینش جنس مرد به خود تبریک می گوید : فتبارک الله أ حسن الخالقین[5]

درتمامی این آیات ،سخن ازماهیت وحقیقت انسانی است که تفاوتی بین آنها نداده است و اگر تفاوت و تمایزی بوده است بر اساس عدالت الهی بوده است مثلا اگر مادر هنگام غذا به فرزند بزرگتر بیشتر از فرزند کوچک سهمی از غذا می دهد نمی توان گفت که مادر بی عدالتی کرده است چونکه مادر به هر کس به اندازه ظرفیتش سهم می دهد، اگر عکس قضیه اتفاق بیافتد بی عدالتی خواهد بود.

خداوند درپاداش اعمال افراد ، هیچ گونه تبعیضی به دلیل جنسیت آنها روا نمی دارد آنجا که می فرماید: و من یعمل من الصالحات من ذکر او انثی....[6] آنچه درنگاه قرآنی ملاک تمایزبین انسانها درپیشگاه الهی است ،تقوا است ونه جنسیت . آنجا که می فرماید : ان اکرمکم عندالله اتقیکم[7][1] روم / 21

[2] اسراء ، 17/ 70

[3] نساء / 32

[4] حجر ، 15 /29

[5] مومنون ، 43 / 14

[6] نساء / 124

[7] حجرات ، 49

|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۰  |
 حجاب از نظر دین مبین اسلام

حجاب از نظر دین مبین اسلام

يا ايها النبي قل لازواجك و بناتك و نساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلا يوذين و كان الله غفورا رحيما

  اى پيامبر! به همسران و دختران خويش و بانوان با ايمان بگو كه روپوش خود را برگيرند تا به عفاف و حُريّت شناخته شوند و مورد آزار و تعرّض هوسرانان قرا نگيرند و خداوند، آمرزنده و مهربان است.

بعد از یک دوره نسبتاَ طولانی از اینکه دین جدیدی همانند دین عیسوی و موسوی نیامده بود بالاخره وعده الهی در کتب مقدس انبیاء گذشته تحقق پیدا کرد، اینبار خداوند، آخرین دینش را با کاملترین حالت بر آخرین پیام آورش حضرت محمد بن عبدالله صل الله علی اله و سلم نازل کرد.

درست است که دین اسلام به عنوان دین جدیدی آمده است اما اینطور نیست که در تمامی احکام و دستورات با ادیان گذشته فرق داشته باشد، بلکه در بسیاری از موارد با ادیان گذشته موافق و در عین حال کاملتر می باشد. خداوند متعال با توجه به اوضاع و احوال هر دوره از ایام، دینی را مطابق با آنها بر مردمان همان زمان نازل میکرد، به عبارت دیگر، اینکه ادیان گذشته زمینه ساز برای دین مبین اسلام بودند. همانطور که برای هرکار بزرگی مقدمه ای هست برای ارائه اسلام هم مقد مه ای است که آن مقدمه ادیان گذشته بوده است، زیرا هیچگاه خداوند یک امر بزرگ را یکدفعه به کسی عطا نمی کند. بالاخره وعده الهی در 27 رجب المرجب بعد 40 سال از حیات شریف نبی مکرم اسلام محمد مصطفی صل الله علیه و اله وسلم بر عالمیان نازل شد.

این شریعت جاوید الهی که به عنوان برترین و کاملترین دین معرفی شده است نسبت به زن ، عالیترین دیدگاه را دارا است . اسلام مکتبی است که قائل به تساوی حقوق زن و مرد، استقلال، حق مالکیت و سرشت انسانی و غیره برای زن شده و بلکه نخستین منادی بزرگ آزادی زن است.

در شریعت اسلام مرد وزن هیچگونه فرقی نزد خداوند متعال ندارند و آنچه که موجب فرق می شود همان ملاکی است که خداوند متعال خود به آن اشاره کرده است: ... " اِنَّ اَکْرَمَکُم عِنْدَ الله اَتْقکُمْ ...

همان طور كه در همه اديان الهي حفظ عفت به عنوان يك فضيلت اخلاقي و اجتماعي در پاسخ به نداي طبيعت و فطرت مورد تاكيد قرار گرفته، در اسلام، رعايت عفت و حريم محرم و نامحرم براي زن و مرد مسلمان از اهميت خاصي برخوردار است تا جايي كه حجاب زن در برابر مردان بيگانه از ضروريات دين شمرده شده است.

 

|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۰  |
 گسترش حجاب در شريعت عيسي(عليه السلام)
گسترش حجاب در شريعت عيسي(عليه السلام)

آن چه از حجاب در شريعت موسي(عليه السلام ) بيان شد، در شريعت حضرت عيسي(عليه السلام نيز وجود دارد و از تکرار مطالب قبل پرهیز می کنیم، چون عيسي گفت: فكر نكنيد كه من آمده‏ام تا تورات و نوشته‏هاي پيامبران را منسوخ كنم، بلكه آمده‏ام تا آن‏ها را به تحقق برسانم.

آيين مسيحيت نه تنها احكام شريعت يهود در مورد حجاب زنان را تغيير نداده، بلكه قوانين آن را استمرار بخشيده است و در برخي موارد قدم را فراتر نهاده و با تاكيد بيشتري اهميت رعايت عفت را مطرح ساخته است؛ چرا كه در شريعت يهود تشكيل خانواده و ازدواج امري مقدس محسوب مي‌شود، حال آنكه از ديدگاه مسيحيت تجرد مقدس شمرده شده است؛ لذا روشن است كه براي از بين بردن زمينه تحريك و تهييج، زنان به رعايت پوشش كامل و دوري از آرايش و تزيين به صورت شديدتري فراخوانده شده‌اند.

در انـجيل متي از قول حضرت عيسي (ع) آمده است: «شنيده‌ايد كه به اولين {اديان گذشته} گفته شده است زنا مكن، ليكن من به شما مي‌گويم هر كس به زني نظر شهوت اندازد، همان دم در دل خود با او زنا كرده است. پس اگر چشم راستت تو را بلغزاند، قلعش كن و از خود دور انداز...»

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه هجدهم تیر ۱۳۹۰  |
 حجاب در دین یهود
 

رعايت عفت و حجاب توسط زنان انبياء و بزرگان بني اسرائيل در تورات كنوني و تلمود كاملا مشهود است ، به طوري كه عدم رعايت عفت را يكي از علل نزول عذاب الهي بر بني اسرائيل دانسته اند . رواج حجاب در ميان بانوان يهودي در طول تاريخ مورد تاييد همه مورخان مي باشد . طبق قوانين يهود عدم رعايت عفت عمومي داراي مجازات بوده و حجاب از ضروريات زندگي زنان ، خصوصا زنان متاهل است.

پس از رنسانس ، تحولات اجتماعي اروپا و ايجاد فضاي دين گريزي در غرب ، شعائر ديني از جمله سنت رعايت پوشش عفيفانه رو به ضعف نهاد و بعضي از زنان يهودي تحت تاثير فضاي اجتماعي دوران تجدد ، بعضا حجاب خود را كنار گذاشته و يا مانند فرقه حسيديم از كلاه گيس به عنوان شكلي از پوشش سر استفاده كردند

در نقل ماجراي ازدواج اسحاق ( پسر ابراهيم ( ع )) با رفقه در تورات آمده است:

رفقه چشمان خود را بلند كرد اسحاق را ديد و از اشتر فرود آمد زيرا كه ازخادم پرسيد : اين مرد كيست كه در صحرا به استقبال ما مي آيد و خادم گفت : آقاي من است . پس برقع ( روبند ) خود را گرفته خود را پوشانيد.

زن صالحه را كسيست كه پيدا تواند كرد . قيمت او از لعل گران تر است . دل شوهر به او اعتماد دارد ...... برايش تمامي روزهاي عمر خود خوبي خواهد كرد نه بدي ........ تو (اي زن صالحه ) بر جميع ايشان برتري داري . جمال فريبنده و زيبايي باطل است . اما زني كه از خداوند مي ترسد

ممدوح خواهد شد.

ادامه دارد....

|+| نویسنده عباداله فضلیان در دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰  |
 مقام زن در دین یهود

مقام زن در دین یهود

همانطورکه قبلا اشاره کردیم، بر اینکه مطالب ارائه شده از کتاب مقدس یهودیان مورد قبول مسیحیان هم می باشد از اینرو مطالب زیر در استدلال بر هر دو دین بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

ما با رجوع به منابع معتبر مدعیان دروغین حقوق بشر و حمایت از زنان و آزادی زنان در جامعه بشری به راحتی می توانیم به کذب بودن مطالب پی ببریم، و با مقایسه آن با منابع اسلامی و شیعی به عکس قضیه مورد ادعای خواهیم رسید لطفا به برخی از این موارد توجه فرمائید:

در کتاب تورات در مورد بد گمانی مرد نسبت به زنش اینگونه می خوانیم:


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰  |
 وضعیت حجاب و پوشش در شریعت زرتشت

وضعیت حجاب و پوشش در شریعت زرتشت

همانطور که قبلا هم گفتیم حجاب و پوشش در قبل از دین زرتشت و قبل از ظهور زرتشت طبق نصوص تاریخی در ایران باستان وجود داشته است، بطوریکه «آشو زرتشت» با توصيه ها و اندرزهاي خود، كوشيده است تا پايه هاي حجابي را كه زنان ايراني به عنوان يك فرهنگ ملي در ظاهر عرف خود رعايت مي كنند، در عمق روح آنان مستحكم نمايد، برای روشن تر شدن این مساله به قسمتهائی از پندها و اندرزهایي كه «آشو زرتشت» به پيروان خود توصيه نموده را نقل مي كنيم، تا اين اقدام مهم «آشو زرتشت» بهتر نمايان گردد:

او مي فرمايد:

اي نوعروسان و دامادان! روي سخنم با شماست. به اندرزم گوش دهيد و گفتارم را به خاطر بسپاريد و با غيرت، در پي زندگاني پاك منشي برآييد. هر يك از شما بايد در كردار نيك و مهرورزي، بر ديگري پيشدستي جويد تا آن زندگاني مقدس زناشویي، با خوشي و خرمي همراه باشد.[1]

و

اي مردان و زنان! راه راست را دريابيد و پيروي كنيد. هيچ گاه گرد دروغ و خوشي هاي زودگذري كه تباه كننده زندگي اند، نگرديد، زيرا لذتي كه با بدنامي و گناه همراه باشد، همچون زهر كشنده اي است كه با شيریني در آميخته و همانند خودش دوزخي است. با اين گونه كارها زندگاني گيتي خود را تباه مسازيد.

بر اساس آموزه‏هاى دينى، يك زرتشتى مؤمن، بايد از نگاه ناپاك به زنان دورى جويد و حتى از به كارگيرى چنين مردانى خوددارى كند . در اندرز «آذربادماراسپند» مؤبد موبدان آمده است: مرد بدچشم را به معاونت‏خود قبول مكن.[2]

 پوشش موى سر و داشتن نقاب بر چهره، پس از سقوط ساسانيان نيز ادامه يافته است . به اين نمونه بنگريد: پس از فتح ايران، هنگامى كه سه تن از دختران كسرى، شاهنشاه ساسانى را براى عمر آوردند، شاهزادگان ايرانى همچنان با نقاب، چهره خود را پوشانده بودند . عمر دستور داد تا پوشش از چهره بر گيرند تا خريداران پس از نگاه، پول بيشترى مبذول دارند . دوشيزگان ايرانى خوددارى كردند و به سينه مامور اجراى حكم عمر مشت زده، آنان را از خود دور ساختند . عمر بسيار خشمناك شد; ولى امام على (ع) او را به مدارا و تكريم آنان توصيه فرمود.[3]

و در كتاب «وندي داد» اين جمله به طور مكرر آمده است: «كلام ايزدي است كه كردار زشت را نابود مي كند: از تو- اي مرد! – خواهش مي كنم پيدايش و فزوني را پاك و پاكيزه ساز! از تو- اي زن! خواهش مي كنم تن و نيرو را پاك و پاكيزه ساز! آرزو دارم صاحب فرزند باشي و شير تو فراوان شود!»[1] يسنا، ص‏53، پندهاى 5 - 8; به نقل از: آموزشهاى زرتشت پيامبر ايران; رستم شهرزادى، آموزش گات‏ها، انجمن زرتشتيان، آبان 67

[2] سالنماى 1372، چاپ انجمن زرتشتيان تهران، ص‏10

[3] وشنوه‏اى، حجاب در اسلام، ص‏59، به نقل از السيرة الحلبيه، ج‏2، ص‏49

|+| نویسنده عباداله فضلیان در چهارشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۰  |
 احكام حقوقى زن و مرد در آئين زرتشت

احكام حقوقى زن و مرد در آئين زرتشت

در اين آئين ، مردان بر اموال زنان ولايت داشتند. زن بدون اجازه همسر خود حق دخالت و تصرف در اموال خود را نداشت . به موجب قانون زناشوئى ، شوهر فقط شخصيت حقوقى داشت و با سند قانونى مى توانست همسر خود را شريك در اموال نمايد. در اين صورت ، زن حق هر گونه تصرف در اموال همسر را داشت . هر گاه شوهرى به زن خود مى گفت :: از اين لحظه تو آزاد و صاحب اختيار خودت هستى ، اين زن از نزد شوهر رانده نمى شد و اجازه داشت كه به عنوان زن خدمتكار يا ((چاكرزن )) شوهر ديگى اختيار كند و فرزندانى كه از ازدواج جديد در حيات شوهر اولش بوجود مى آورد، از آن شوهر اولش بود. شوهر حق داشت يگانه زن يا يكى از زنانش و حتى زن ممتازش را به مرد ديگرى عاريه بدهد تا اين مرد از خدمات آن زن استفاده كند. در اين عاريه دادن ، رضايت زن شرط نبود. فرزندانى كه در اين ازدواج متولد مى شدند، متعلق به خانواده شوهر اول بودند و مانند فرزندان او محسوب مى شدند. اين اعمال را از كارهاى خير مى دانستند و آن را كمك به يك هم دين تنگدست مى خواندند.

اگر مردى از دنيا برود و فرزند ذكورى نداشته باشد و زنى داشته باشد، بايد آن زن را در اختيار نزديكترين خويشاوندان متوفى قرار دهند و اگر زن نداشته باشد، دختر او را به نزديكترين بستگان او بدهند. و اگر زن و دخترى نداشت ، از اموال شخص متوفى زنى را جهيزيه داده و به يكى از مردان خويشاوند ميت بدهند. فرزند ذكورى كه از اين ازدواج حاصل آيد، متعلق به مرد متوفى است . غفلت از اين امر كه يك تكليف است ، به معناى قتل نفوس بسيار است . يعنى كه اجاق ميت براى هميشه خاموش ‍است.[1][1] تاریخ ادیان و مذاهب جهان ج 1 /عبدالله مبلغی به نقل از اردشير آذرگشسب / آئين زناشوئى زرتشتى 22 29 و34- 31 -

|+| نویسنده عباداله فضلیان در دوشنبه نهم اسفند ۱۳۸۹  |
 

حجاب در ایران باستان

نخستين مردمانی كه پا به ايران نهادنند، آريايى‏ها بودند . آنان به دو گروه عمده «مادها» و «پارس‏ها» تقسيم مى‏شدند . با اتحاد مادها، دولت «ماد» تشكيل شد، پس از مدتى پارس‏ها توانستند دولت ماد را از بين ببرند و با سقوط مادها و روی کارآمدن پارسها، سلسله‏هاى هخامنشيان، اشكانيان و ساسانيان توسط پارسها بنيانگذارى شد. پژوهش‏ها نشان مى‏دهد كه زنان ايران زمين از زمان مادها كه نخستين ساكنان اين ديار بودند، داراى حجاب كاملى، شامل پيراهن بلند چين‏دار، شلوار تا مچ پا و چادر و شنلى بلند بر روى لباس‏ها بوده‏اند.[1] اين حجاب در دوران سلسله‏هاى مختلف پارس‏ها نيز معمول بوده است.[2] بنابر اين، در زمان بعثت زرتشت و قبل و بعد از آن، زنان ايرانى از حجابى كامل برخوردار بوده‏اند . برابر متون تاريخى، در همه آن زمان‏ها پوشاندن موى سر و داشتن لباس بلند و شلوار و چادر ايج‏بوده است و زنان هر چند با آزادى در محيط بيرون خانه رفت و آمد مى‏كردند و همپاى مردان به كار مى‏پرداختند، ولى اين امور با حجاب كامل و پرهيز شديد از اختلاطهاى فسادانگيز همراه بوده است .


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۹  |
 حجاب عنصر مشترک بین ادیان الهی

حجاب عنصر مشترک بین ادیان الهی

معمولا حجاب را يكي از احكام برجسته اسلامي مي دانند كه البته در قرآن كريم رباني نيز به صراحت در سوره احزاب و نور از آن ياد شده است و براين اساس در تمامي تبليغات و تهاجمات فرهنگي- رواني غرب، حجاب را با پوشش اسلامي و حتي چادر برابر مي دانند!!


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه بیست و ششم آذر ۱۳۸۹  |
 عرفان کیهانی یا حلقه یا فرادرمانی
 

یکی از کاربران در قسمت کابالیسم از عرفان کیهانی (حلقه) سوال کردند، بنده هم به تناسب اهمیت بحث تصمیم گرفتم جواب ایشان را در قسمت اصلی وبلاگ بگذارم.

لازم به ذکر است که بنده هیچگونه اتهامی به بنیانگذار عرفان حلقه نمی زنم و برداشت بنده بر این است که ایشان به دلیل عدم برخورداری از تخصص در حوزه دین و روایات و فقه و اصول و مبانی فقیهی و اعتقادی شیعه دچار نوعی اشتباه و خلط شدند وامیدوارم نیت ایشان بر حسب حسن نیت باشد نه غیر آن.

واما شما دوست عزیز ، بهتر است اعتقادات خود را برحسب عقل واندیشه از علماء دین بگیرید واگر هم اشکالی از پای منابر و یا کتب در شما شکل گرفت از متخصصین در این حوزه مشورت کنید چراکه ما براین اعتقادیم که دین مبین اسلام جامعترین و کاملترین ادیان الهی است و هیچ مساله لاینحلی در آن وجود ندارد که فقها از آن به مسائل مستحدثه نام می برند. حال سوال این است که آیا عقل شما حکم می کند دین اسلام و حل غوامض آن را از علمائی که سالها در کتب روائی استخوان خورد کردند بگری یا از افرادی که زحمت بس کمتر کشیدند . اگرچه صِرف صَرف وقت ما را به آن مجاب نمی کند ولی با مطالعه احوالات علمای دین به عمق علمی اینان پی می بریم.

بنده قصد نقد حلقه را ندارم چراکه نقدهای بسیاری بر آن نگاشته شده است ولی برای اینکه خالی از عریضه نباشیم مطلبی را ارائه می کنم. ناگفته نماند که حلقه مشکل ظاهری با شیعه ندارد و تعرض اساسی و اختلاف برانگیزی که آن را به دشمن تبدیل کرد وجود ندارد ولی همین اشکالات در نوشته ها و اصول ارائه شده از جانب آنها می تواند باعث انحراف در مریدان آن شود لذا توصیه موکد بر این است که در این گونه مسائل به علمای دین رجوع کنید نه افرادی که حتی حاضر به حفظ ظاهر اسلامی خود نیستند.

سوال فرمودید از انتساب عرفان کیهانی به کابالا و عرفان صهیونیستی؟ صد البته مراد قائلین به آن، اشتراک در ایدئولوژی نیست بلکه مرادشان اشتراک ایندو در نتیجه حاصله وهدف پایانی است که هردو در پی جذب حداکثری از انسانها از هرنوع عقیده و گرایشی هستند همانطورکه کابالیسم در اندیشه جذب افراد غیر یهود است عرفان حلقه هم در اندیشه بسط عرفان ایرانی در تمام جهان و جذب افراد از هر عقیده حول محور عرفان کیهانی یا حلقه است

در کتاب عرفان کیهانی آمده است:

عرفان كيهاني (حلقه) نو عي سير و سلوك عرفاني است، كه مباحث عرفاني را مورد بررسي نظري و عملي قرار مي دهد؛ و از آن جا كه انسان شمول است، در اين راستا، همه ي تلا ش ها براي نزديكي انسا ن ها به يكديگر صورت گرفته، از هر عاملي كه باعث جدايي انسا نها و ايجاد تفرقه بين آن ها مي شود، اجتناب به عمل مي آيد[1]

این یعنی فقط و فقط جاذبه، یعنی جذب حداکثری از هر عقیده ای، یعنی کابالیسم

آقای طاهری در کتاب عرفان کیهانی در صفحه 140 می نویسد:

عبادت، يعني عبد بودن و به جا آوردن رسالت بندگي. عبادت بر دو نوع است: عبادت نظري و عبادت عملي. عبادت نظري، ارتباط كلامي با خداوند و عبادت عملي در خدمت خداوند بودن است و چون او بي نياز از هر عمل ما مي‌باشد، از اين رو خدمت ما صرفاً مي‌تواند معطوف به تجليات او شود. در نتيجه، عبادت عملي در خدمت جهان هستي بودن است؛ يعني خدمت به انسان، طبيعت و....

 در اینکه می گوید: عبادت، يعني عبد بودن و به جا آوردن رسالت بندگي. عبادت بر دو نوع است: عبادت نظري و عبادت عملي. عبادت نظري، ارتباط كلامي با خداوند و عبادت عملي در خدمت خداوند بودن است، تا اینجا درست ولی در ادامه دچار افراط و یا دچار افکار کابالیسم شده است. از کجا می گوئید که چون خداوند بي نياز از هر عمل ما مي‌باشد پس خدمت ما صرفا می تواند معطوف به تجلیات او باشد ونتیجتا هم عبادت عملی را منحصر در خدمت به جهان هستی می کنید درست است که خداوند بی نیاز از ماست ولی این دلیل نمی شود که مابرای خداوند کاری نکنیم، ما می توانیم برای رضای او در اشاعه دین او سعی کنیم واین هم عبادت عملی ماست برای خداوند با اینکه او نیازی به ما ندارد.

واما اشکال اساسی تر که عرفان حلقه را شبیه به کابالیسم می کند در این این قسمت نهفته است که:  در نتيجه، عبادت عملي در خدمت جهان هستي بودن است؛ يعني خدمت به انسان، طبيعت و....

مرادتان از خدمت به انسان یعنی چه؟ مرادتان از انسان چیست؟ آیا فرقی هم در نوع خدمت به انواع انسانها در عقیده قائل هستید؟

آقای طاهری دراین عبارت در پی جذب حداکثری افراد با هر عقیده ای است، این یعنی کابالا. دین مبین اسلام هم اعتقاد به کمک و خدمت به هم نوعان دارد ولی در این میان ، هم از طرفی میان دوست و دشمن خوب و بد تفاوت قائل است و هم در نوع خدمت. یقینا خداوند ان کمک و خدمتی را که از ما در مقابل مسلمین و محبین ائمه معصومین انتظار دارد در مقابل دیگران ، خصوصا دشمنان دین خدا ندارد  ولی نویسند و تئوریسین فوق هیچگونه تفاوتی قائل نیست و همه انسانها را به دید واحد می نگرد این یعنی افراط در جاذبه. در جهان هستی هیچ چیز بدون دافعه نیست، مگر خداوند علاوه بر جاذبه دافعه ندارد ( آیات داله بر عذاب) ، مگر رسول اکرم (ص) و امیرالمومنین و سایر ائمه علاوه بر جاذبه دافعه نداشتند؟

 واما اشکال دیگر اینکه نويسنده در اصل 59 مي‌گويد

انسان نمي تواند عاشق خدا شود، زيرا انسان از هيچ طريقي قادر به فهم او نيست و در حقيقت خدا عاشق انسان مي‌شود و انسان معشوق مي‌باشد و مشمول عشق الهي.

عشق به معناي علاقه و محبت شديد است. چگونه نمي‌توان عاشق خدا شد درحالیکه خداوند در قرآن کریم بدان اشاره فرمودند لذا اين مطلب هم مثل بسیاری از عبارات با آيات قرآن سازگاري ندارد آنجا که می فرماید:

وَالذِينَ آمَنُوا أشَدُّ حُبًّا لِلهِ...

آنها كه ايمان دارند عشقشان به خدا (از مشركان نسبت به معبودهاشان) شديدتر است

 [1] عرفان کیهانی ص60

|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۹  |
 فطری بودن پوشش

فطری بودن پوشش

حجاب و پوشش انسانها در تمام ادیان و مذاهب جهان، دارای جایگاه خاصی است و یکی از دلایل اساسی بر این مطلب این است که حجاب و عفاف، یک امر فطری و ذاتی می باشد. داستان حضرت آدم و حوا نیز موید فطری بودن پوشش و حجاب است. ما این داستان را از دو منظر یعنی از منظر کتاب تورات (کتاب مقدس یهودیان که برای مسیحیان نیز مقدس است) و از منظر کتاب قرآن (که کتاب مقدس مسلمانان است) مورد برسی قرار می دهیم :

الف): در عهد قدیم (کتاب تورات) می خوانیم: «و چون زن دید که آن درخت برای خوراک نیکوست و به نظر، خوش نما و درختی دلپذیر و دانش افزا، پس، از میوه اش گرفته بخورد و به شوهر خود نیز داد و او خورد. آنگاه چشمان هر دوی ایشان باز شد و فهمیدند که عریان اند، پس برگهای انجیر به هم دوخته، سترها برای خویشتنن ساختند ...». بعد ادامه می دهد: «و آدم، زن خود را حوا نام نهاد، زیرا که او مادر جمیع زندگان است و خداوند رخت ها برای آدم و زنش از پوست بساخت و ایشان را پوشانید». [1]

طبق متن فوق از کتاب تورات، آدم و حوا قبل خوردن از شجره ممنوعه دارای لباسی نبودند و بعد از خوردن از شجره ممنوعه چشمشان باز شد و بمحض اینکه فهمیدند عریان اند خود را با برگ درختان بهشتی پوشاندند و بعدا خداوند لباسی از پوست به ایشان ارزانی داشت.

ب): در قرآن کریم نیز در مورد داستان حضرت آدم علیه السلام و حوا چنین آمده است: «فلما ذاقا الشجرة بدت لهما سواتهما و طفقا یخصفان علیهما من ورق الجنة؛ آن گاه که آدم و حوا از درخت ممنوعه چشیدند، پوشش خود را از دست داده (عورتشان آشکار گردید) و به سرعت، با برگ درختان بهشتی خود را پوشاندند»[2]

طبق آیات شریفه از قرآن کریم، حضرت آدم و حوا قبل از چشیدن میوه از شجره ممنوعه دارای لباس بوده اند، اما با خوردن از آن درخت ممنوعه لباس خود را از دست دادند که بمحض آگاهی از عریان بودن، به پوشاندن خود اقدام نمودند. به هر حال، مطابق هر دو نقل،حضرت آدم و حواء بمحض اطلاع از برهنگی، بلافاصله خود را با برگهای درختان بهشتی پوشاندند. این احساس شرم از برهنگی حتی بدون حضور ناظر بیگانه، و سرعت در پوشاندن خود به وسیله برگ ها (هرچند به طور موقت)، از آن جهت که تحت هیچ آموزش یا فرمانی از جانب خداوند یا فرشته وحی و یا تذکر هریک به دیگری صورت گرفته است، بیانگر فطری بودن پوشش در انسان است و ثابت می کند که لباس و پوشش، به تدریج و بر اثر تمدن ها ایجاد نشده است، بلکه انسان های نخستین، یا به تعبیر بهتر، نخستین انسان ها، به طور فطری بدان گرایش داشته اند.

یکی از ادله دیگر فطری بودن پوشش و قدمت حجاب، لباس ملی کشورها است. ما با نگاه به لباس ملی کشورهای گوناگون به وضوح به این مساله پی خواهیم برد كه حجاب در ميان اكثر ملت هاي جهان، معمول بوده و اختصاص به مذهب يا ملت خاصي نداشته است[1] (تورات، سفر پیدایش، باب 3، آیات 8-6 و 21-20)

[2] سوره اعراف/ آیه 22

|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۹  |
  قوه شرم و حیا در انسان


قوه شرم و حیا در انسان

چنانكه می‏دانيم در ميان حيوانات هيچگونه حريمی ميان جنس نر و جنس ماده وجود ندارد ، آنها آزادانه با يكديگر معاشرت می‏كنند . قاعده اولی طبيعی اين است كه افراد انسان نيز چنين باشند . چه موجبی سبب شده كه ميان جنس زن و مرد حريم و حائلی به صورت پوشيدگی زن يا به صورت ديگر به وجود آيد ؟ اختصاص به پوشش ندارد ، در مطلق اخلاق جنسی جای چنين سؤالی هست.

درباره حيا و عفاف نيز همين پرسش هست . حيوانات در مسائل جنسی احساس شرم نمی‏كنند ولی در انسان بالاخص در جنس ماده حيا و شرم وجود دارد.
آيا اسلام طرفدار پرده نشينی زن است همچنانكه لغت " حجاب " بر اين معنی دلالت می‏كند ، يا اسلام طرفدار اين است كه زن در حضور مرد بيگانه بدن خود را بپوشاند بدون آنكه مجبور باشد از اجتماع كناره‏گيری كند ؟ و در صورت دوم حدود پوشش چقدر است ؟ آيا چهره و دو دست تا مچ نيز بايد پوشيده شود يا ماورای چهره و دو دست بايد پوشيده شود اما چهره و دو دست تا مچ پوشيدنش لازم نيست ؟ و در هر حال ، آيا در اسلام مسأله‏ای به نام حريم عفاف " وجود دارد يا نه پرده نشينی " و " محبوسيت " و نه " اختلاط " باشد وجود دارد يا خير
یعنی آیا در اسلام مسأله سومی که نه ؟ و به عبارت دیگر آیا اسلام طرفدار جدا بودن مجامع زنان و مردان است یا نه؟
[1]

اینها سوالاتی هستند که باید به آنها پاسخ داده شود. انشاءالله تعالی

به نظر مي‎رسد كه عامل اصلي گرايش انسان‎ها، مخصوصاً زنان، به حجاب و پوشش، تأمين يك نياز فطري و دروني به نام حيا و شرم است.

شرم، يكي از صفات مخصوص انسان است؛ و انسان تنها حيواني است كه اصرار دارد، دست كم، بعضي از اندام‎هاي خود را بپوشاند. پروفسور اسوالد شوارتز، طبيب و روان‌شناس اتريشي، در كتاب روانشناسي جنسي درباره‌ي احساس شرم در انسان‎ها مي‎نويسد:

علاوه بر مردم‌شناسي، تجزيه و تحليل روان‌شناسي نيز ثابت مي‎كند كه احساس شرم، يكي از صفات عمده‌ي نوع بشر است. هيچ قبيله‌ي اوليه‎اي، هر قدر هم بدوي بوده باشد، شناخته نشده است كه از خود، شرم بروز ندهد و بچه‎هاي كوچك نيز شرم دارند. در طي دوران رشد بشر و هم‌چنين در خلال رشد افراد، بر وسعت موضوعاتي كه مورد حمايت شرم قرار مي‎گيرند افزوده مي‎شود. حمايت، وظيفه‌ي مخصوصي است كه به عهده‌ي شرم گذارده شده است. كاملاً معلوم است كه شرم، قبل از همه چيز از اعضاي تناسلي و وظايف آنها حمايت مي‎كند… ادعاي پيش‌رفت و مدرنيزم خرقه‎اي بر تن بي‎خبري از ارزش‌هاي اساسي است؛ و شرم، نخستين قرباني اين گمراهي اخلاقي است؛ مثلاً نهضت اعتقاد به لختي، نمونه‌ي وحشتناكي از اين ادعاست.[2]

چارلى كه در آوريل 1889 در لندن به دنيا آمد، يكى از كمدين هاى مشهور جهان است .
در نامه اى به دخترش مى گويد:
برهنگى بيمارى عصر ماست و من پيرم شايد حرفهاى خنده آور مى زنم ، امابه گمان من تن عريان تو بايد مال كسى باشد كه روح عريانش را دوست دارى.
[3]

ویل دورانت می گوید: " امروز لباسهای سنگین فشارآور که مانند موانعی بودند از میان رفته اند و دختر امروز خود را با جسارت تمام از دست لباسهای محترمانه ای که مانع حمل بود رهانیده است، دامنهای کوتاه بر همه جهانیان به جز خیاطان نعمتی است و تنها عیبشان این است که قدرت تخیل مردان را ضعیف تر می کند و شاید اگر مردان قوه تخیل نداشته باشند زنان نیز زیبا نباشند! " [4][1] مساله حجاب شهید مطهری ص 17 - 18

[2] حجاب شناسی تالیف حسین مهدی زاده فصل اول بحث فطری بودن حجاب{به نقل از غلامعلي حداد عادل، فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، ص 68.}

[3] داستانهايى از پوشش و حجاب

[4] زناشویی و اخلاق، صفحه 165

|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹  |
 ادامه بحث حجاب

مفهوم اصطلاحی حجاب

استعمال کلمه حجاب در مورد زنان، اصطلاح نسبتاً جدیدی است. در قدیم و مخصوصاً در اصطلاح فقها کلمه ی «ستر» که به معنی پوشش است به کار می رفته است. فقها چه در کتاب الصلوه و چه در کتاب النکاح که متعرض این مطلب شده اند، کلمه ی ستر را به کار برده اند نه کلمه ی حجاب را. بهتر این بود که این کلمه عوض نمی شد و ما همیشه همان کلمه پوشش را به کار می بردیم. زیرا چنان که گفتیم معنی شایع لغت حجاب، پرده است و اگر در مورد پوشش به کار برده می شود ، به اعتبار پشت پرده واقع شدن زن است و همین امر موجب شده که عده زیادی گمان کنند که اسلام خواسته است زن همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود. پوشش زن در اسلام این است که زن در معاشرت خود با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه گری و خودنمایی نپردازد.

آیات مربوطه همین معنی را ذکر می کنند و فتوای فقها هم موید همین مطلب است... در آیات مربوطه لغت حجاب به کار نرفته است. آیاتی که در این باره هست، چه در سوره ی مبارکه نور و چه در سوره ی مبارکه احزاب، حدود پوشش و تماس های زن و مرد را ذکر کرده است، بدون آن که کلمه حجاب را به کار برده باشد[1].

پيشينه‌ي حجاب

پيشينه‌ي حجاب و پوشش انسان به اندازه‌ي تاريخ آفرينش اوست. یعنی پیشینه حجاب به زمان آفرینش حضرت آدم و حوا بر می گردد

در آن زمان که آدم حوا از میوه ممنوعه خوردند و خود را عریان دیدند ، بطور فطری و غریزی سعی در پوشاندن خود بوسیله برگ درخت کردند.

خانواده اصیل ترین نهاد اجتماعی است که از سوی ادیان الهی مورد اهتمام واقع شده و بخش قابل توجهی از آموزه ها و تعالیم دینی را به خود اختصاص داده است . خانواده در نگاه قرآن ، برپایه مودت و رحمت میان زوجین استوار است و قرآن به منظور حصول مودت و رحمت وبا توجه به هویت انسانی مشترک زن و مرد ونیز توجه به تفاوت های طبیعی و تکوینی میان آن دو نظام ارتباطی و حقوقی خاصی را میان زوجین تاسیس کرده است .

علیرغم آموزه های صریح قرآن کریم در پاسداشت شخصیت انسانی و حقوقی زن و تصریح بر تمایز جنسیتی زن و مرد در برخی تعالیم کتاب مقدس ، تاثیر پذیری مسلمانان از منابع غیر دینی و درک سطحی از منابع دینی اصیل ، به برخی سوء برداشتها در ارتباط با شخصیت انسانی زن و جایگاه والای او در نظام آفرینش و بالتبع در خانواده منجر شده است .

لزوم پوشيدگی زن در برابر مرد بيگانه يكی از مسائل مهم اسلامی است . درخود قرآن كريم درباره اين مطلب تصريح شده است[2] . عليهذا در اصل مطلب از جنبه اسلامی نمی‏توان ترديد كرد پوشيدن زن خود را از مرد بيگانه يكی از مظاهر لزوم حريم ميان مردان و زنان اجنبی است ، همچنانكه عدم جواز خلوت ميان اجنبی و اجنبيه يكی ديگراز مظاهر آن است

دلیل دیگر بر قدمت بسیار طولانی حجاب و پوشش، نصوص تاریخی نویسندگان معتبر جهان در این مورد است:

در كتاب تاريخ تمدن راجع به يهوديان آمده:" اگر زني قانون يهود را نقض مي كرد، مثلا بي آنكه چيزي بر سر داشت به ميان مردم مي رفت و يا در خيابان نخ مي ريسيد و يا با هر سنخي از مردان درد دل مي كرد و يا صدايش آنقدر بلند بود كه وقتي در خانه اش صحبت مي كرد، همسايگان مي توانستند صدايش را بشنوند، در اين صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهريه او را طلاق دهد."

نقش برجسته های معبدهای کارنالوس در موزه ی بریتانیا، کتیبه ی معبد زئوس در موزه ی برلین و مجسمه اونارلس در موزه ی ناپل نشان دهنده پوشش زنان آن دوره می باشد. مجسمه های زنان در این موزه ها از پوشش کامل برخوردارند و پیشینه برخی از آن ها به سه هزار سال پیش از میلاد می رسد.[3]

سه هزار سال قبل از میلاد، نقاش مصری تصویری کشیده است که دختران، تمام بدن و پسران, نیمه ی پایین بدن خود را پوشانده اند.[4] بدين ترتيب معلوم مي شود كه حجاب در ميان قوم يهود با قوانين سختتري وجود داشته است و نمي توان گفت كه حجاب فقط در دين اسلام لازم بوده است.[1] شهید مطهری (مساله حجاب ص 79-80)

[2] قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ  و   قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ

[3] ویل دورانت، تاریخ تمدن، ج 6 ، تصاوير ضمیمه

[4] المنجد فی الاعلام، ص 423

|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۹  |
 مفهوم لغوی

مفهوم لغوی

حجاب در لغت به معنای ،در پرده کردن، بازداشتن و روگیری[1] و در برخی از کتب لغت دیگر[2] به معنای پرده ، روپوش، نقاب، پوشانیدن و نگهداشتن نیز آمده است.

کلمه ی حجاب هم به معنی پوشیدن است و هم به معنی پرده ي حاجب، بیشتر استعمالش به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می دهد که پرده وسیله پوشش است و شاید بتوان گفت که به حسب اصل لغت هر پوشش، حجاب نیست. آن پوشش حجاب نامیده می شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد.[3]

واژه ی حجاب چندین بار در قرآن به کار رفته است و در همه ی موارد به معنای حاجز  ومانع حایل و پرده بکار رفته است[4]:

1:حتی تورات با لحجاب[5] در داستان حضرت سلیمان هنگام غروب خورشید: گفت من این اسبان را به خاطر پروردگارم دوست می دارم( و می خواهم از آن ها در جهاد استفاده کنم ، او به آن ها نگاه می کرد) تا از دیدگانش پنهان شدند.

2:اذا سئلتموهن متاعا فسئلوهن من وراء حجاب [6] درباره ی همسران پیامبر (ص): ... و هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را ( به عنوان عاریت) از آنان [ همسران پیامبر] می خواهید، از پشت پرده بخواهید..

3:و من بینناء و بینک حجاب[7] درباره مشرکان از قول آنها.آن ها گفتند: قلب های ما نسبت به آنچه ما را به آن دعوت می کنی در پوشش هایی قرار گرفته و در گوش های ما سنگینی است و میان ما و تو حجابی وجود دارد؛ پس تو کار خودرا بکن و ما هم کار خود را   می کنیم.

4:فاتخذت من دونهم حجابا [8] درباره حضرت مریم: ... و میان ما خود و آنان حجابی افکند. در این هنگام ، ما روح خود را به سوی او فرستادیم...

5:وما کان لبشر ان یکلمه الله الا وحیا او من وراء حجاب[9] و شایسته هیچ انسانی نیست که خدا با او سخن گوید. مگر از راه وحی یا از پشت حجاب، یا رسولی می فرستد و به فرمان او آنچه را بخواهد وحی می کند؛ چرا که او بلند مقام و حکیم است.[1] لغتنامه دهخدا(از کلمه حجاب)

[2] لغتنامه المنجد (زیر شاخه کلمه حجب)

[3] شهید مرتضی مطهری،کتاب مساله حجاب ص 78 و مجموعه آثار، ج 19 ، ص 386 و 391

[4] حجاب شناسی (حسین مهدی زاده) فصل اول  در پاورقی سوال اول

[5] (سوره ی  ص – آیه ی 32)

[6] (سوره ی احزاب، آیه ی 54)

[7] (سوره ی فصلت – آیه ی 5)

[8] (سوره ی مریم، آیه ی 17)

[9] (سوره شوری، آیه 51)

|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه سیزدهم تیر ۱۳۸۹  |
 

حجاب در ادیان الهی

  يا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَيْكُمْ لِباساً يُوارِي سوْآتكُم وَ ريشاً وَ لباس التَّقْوى ذلِكَ خَيْرٌ ذلِكَ مِنْ آياتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ يا بَنِي آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطانُ كَما أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِيُرِيَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ يَراكُمْ هُوَ وَ قَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّياطِينَ أَوْلِياءَ لِلَّذِينَ لا يُؤْمِنُون[1]َ

ای فرزند آدم برای شما لباسی فرو فرستادیم که اندام شما را می پوشاند و مایه زینت شماست و لباس تقوی بهترین است. اين از آيات خداست؛ باشد كه متذكر شده، پند گيرند. اي فرزندان آدم، مبادا شيطان شما را فريب دهد، چنان كه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون كرد. پوشش از تن آنان بركند و قبايح آنان را در نظرشان پديدار نمود؛ همانا كه شيطان و بستگانش شما را می بینند در صورتی که شما آنها را نمی بینید.ما شیطان را دوستداران آنان که ایمان نمی آورند قرار دادیم.

                                                                                                         


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹  |
 دو روایت زیبا

امام صادق‏عليه السّلام مى‏فرمايد:

(...ألاتعلم أن من انتظر أمرنا و صبر على ما يرى من الأذى و الخوف، هو غدا فى زمرتنا )

(آيا نمى‏دانى كه هر كس چشم به راه دولت ما باشد و بر ترسها و اذّيتها

كه مى‏بيند، صبر پيشه كند، فردا در جمع ما خواهد بود)

كافى، ج 8ص 36ح 7

اميرمؤمنان على‏عليه السّلام مى‏فرمايد:

(إنتظروا الفرج و لا تيأسوا من رَوْح اللّه فإنّ احبّ الأعمال الى اللّه عزّوجلّ انتظار الفرج )

(منتظر فرج باشيد و از رحمت خداوند نوميد مباشيد كه بهترين

اعمال نزد خداوند عزّوجلّ انتظار فرج است)

بحار الانوار، ج 52ص 123 

اين بود بررسي اجمالي ودر حد توان اينجانب ازمساله مهم و به روز مهدويت در اديان زنده دنيا ،انشاءالله براي خوانندگان عزيز مفيد ومقبول واقع شود.

اگرچه بررسي مساله مهدويت در اين مرقومه در چهاردين مسيحيت ويهود وزرتشت واسلام بوده است ولي بحث اصلي در ايم موضوع فراترازاين حرفهاست،کمترديني در جهان اعم از الهي وغير الهي ،ابراهيمي وغير ابراهيمي ،پرطرفداروکم طرفداريافت مي شود که به موضوع مهدويت ومنجي اخرالزمان نپرداخته باشد.

درپايان نوشته خودرا با دو روايت از حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام در مورد برخورد اقا امام زمان بايهود ونصاري وسرنوشت يهوديان واعراب بيان مي کنم ،اميدوارم  که بتوانيم با بهره گيري از اين روايات دردين و ايمان به مهدويت بيش از پيش راسختر ومحکمتر باشيم انشاءالله


|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه سوم اردیبهشت ۱۳۸۹  |
 عصر ظهور و علائم ظهور

ادامه مطالب قبل

در اين قسمت بيشتر علائم را در ضمن يک روايت بسيار زيبا از نبي مکرم اسلام ص خدمت شما عرض مي کنم:

 امام صادق عليه السّلام از وجود مبارك رسول اكرم صلى الله عليه و آله درباره مقام منتظران ظهور و علاقه مندان به ساحت قدس حضرت بقية الله روحى له الفداء و آباء گرامى اش چنين نقل فرموده اند:

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه دهم فروردین ۱۳۸۹  |
 عصر ظهور در يک نگاه

در روايات اسلامي چگونگي ظهور آقا امام زمان به صورت بسيار زيبا ترسيم شده است ،در روايات امده است که امام زمان ظهور و انقلاب جهانيش را از شهر مکه مکرمه اغاز مي نمايد ودر مکه هل من ناصرٍ مي طلبد . در روايات اسلامي دشمن شماره يک آقا را شخصي با ويژه گي ومشخصات معين به نام سفياني معرفي کرده است ،برخي از بزرگان سفياني را از نوادگان ابوسفيان منافق مي دانند ولي برخي ديگر در باره او نظرات ديگري داده اند.

ولي با اين وجود همه در شر بودن او اتفاق نظر دارند . در روايات امده است که سفياني به محض اگاهي از ظهور فردي قريشي و علوي به نام مهدي

به مخالفت ومقابله با آقا برمي خيزد اما امام در اين مبارزه تنها نيست زيرا با اغاز ظهور امام فردي از خراسان به نام سيدحسني خراساني که از نسل امام حسن مجتبي ع است با کمک جواني گندم گون وبا ريش کم پشت از ري به نام شعيب بن صالح به کمک آقا امام زمان برمي خيزند.


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه ششم اسفند ۱۳۸۸  |
 علائم ظهور

علائم ظهور

هرکاري در دنيا نياز به برنامه وبرنامه ريزي دارد مثلا دانش اموز براي قبولي در کنکور از ماها قبل براي موفقيت خود برنامه ريزي مي کند ويا ما

براي رفتن به يک مجلس درفلان روزازهمين الان مشغول برنامه ريزي مي شويم وقتيکه براي اين کارهاي کوچک ما نياز به برنامه ريزي داريم و

براساس آن عمل خواهيم کرد پس به طريق اولي براي کارهاي بزرگتر نياز به برنامه ريزي و اماده شدن شرايط خواهيم داشت.

مسبب اصلي غيبت آقا امام زمان عج خود ما واعمال ما انسانها است پس طبق قاعده علمي تا زمانيکه سبب وجود دارد مسبَب که غيبت وپنهان شدن

آقا امام زمان ع هست هم وجود خواهد داشت وبه عبارت علمي تر هم بايد مانع مفقود باشد وهم مقتضي موجود.ولي متاسفانه نه مانع مفقود است ونه

مقتضي موجود است.مانع که اعمال بد خود ما ست که بايد براي رفع وبهتر شدن ان تلاش کنيم و مقتضي در اين قضيه فراهم شدن برخي شرايط است که بايد در برهه اي از زمان به وقوع بپيوندد که انشاءالله ذکر خواهيم کرد.اللهم عجل لوليک الفرج

شيعه بر اين عقيده است که امام زمان بخاطر برخي مسائل فقط از ديده گان بشري پنهان شده اشت ولي همواره بر کارها واعمال ما نظارت دارد وکلمه

ظهور در اين مساله به معناي ظاهر و اشکار شدن چيزي است که تا بحال ازديدن ان محروم بوديم. شيعه براين عقيده است که آقا امام زمان همانند ديگر مردم زندگي مي کند و درميان مردم هست ،در برخي از روايات اسلامي براين مساله اشاره شده است که در زمان ظهور آقا امام زمان برخي مي گويند

که اين فلان آقا نيست که ما در فلان جا ديديم.اللهم عجل لوليک الفرج 

علائم ظهورمنجي اخرالزمان نه تنها در مذهب شيعي بلکه در تمام مذاهبي که قائل به وجود وظهور منجي در اخرالزمان هستند وجود دارد.مثلا در دين

مسيحيت براي ظهور منجي علائمي را از قبيل بروز جنگ بزرگي در محلي به نام ارماگدون،خراب شدن بيت المقدس وساخته شدن مجدد معبد بزرگ حضرت سليمان،گردهم امدن يهوديان در فلسطين و............... در دين اسلام نيز براي ظهور منجي اخرالزمان علائمي را ذکر کرده اند که به انها اشاره خواهيم کرد .

|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۸  |
 انتظاری سبز

انتظار

 

لو لم يبق من الدنيا إلاّ يوم لطوّل اللّه ذلك اليوم حتّى يبعث رجلاً منّي ـ أو من أهل بيتي ـ يواطىء اسمه اسمي يملأ الأرض قسطاً وعدلاً كما مُلئت ظلماً وجوراً . . .

نبي مکرم اسلام


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۸  |
 ايا وجود امام زمان در زمان غيبت فائده اي دارد؟

ايا وجود امام زمان در زمان غيبت فائده اي دارد؟

 پرسش فوق نه تنها در عصر عيبت ان حضرت بلکه در زمان نبي مکرم اسلام وامامان معصوم هم وجود داشته است در اين زمينه پيامبر اسلام به پاسخ گوئي پرداخته است گويا اينکه اين مساله مبتلاء به در ان زمان بوده است ودر مورد آن روايتي از پيامبر ص هست که روايت است از جابربن عبدالله انصاري درکتاب شريف بحار الانوار جلد 52 تاريخ امام دوازدهم صفحه 93:

جابر بن عبداللّه انصارى از رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) پرسيد: آيا شيعيان در غيبت حضرت قائم (عليه السلام) از وجود او بهره مند مى شوند؟


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در جمعه سیزدهم آذر ۱۳۸۸  |
 بيان علت غيبت در توقيع امام زمان

بيان علت غيبت در توقيع امام زمان

«وَأَمّا عِلَّةُ ما وَقَعَ مِنَ الْغَيْبَةِ، فَإِنَّ اللّهَ عَزَّوَجلَّ يَقُولُ: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لاتَسْأَلُوا عَنْ أَشْياءَ إِنْ تُبْدَ لَكُمْ تَسُؤْكُمْإِنَّهُ لَمْ يَكُنْ اَحَدٌ مِنْ آبائي إِلاّ وَقَدْ وَقَعَتْ في عُنُقِهِ بَيْعَةٌ لِطاغِيَةِ زَمانِهِ، وَإِنّي أَخْرُجُ حينَ أَخْرُجُ وَلا بَيْعَةَ لاَِحَد مِنَ الطَّواغيتِ في عُنُقي

وامّا علّت غيبت ما، پس به درستى كه خداوند عزّوجل مى فرمايد: «اى كسانى كه ايمان آورده ايد از چيزهايى كه اگر برايتان آشكار شود ناراحتتان مى كند سؤال مكنيد

هيچيك از پدرانم نزيستند مگر آن كه بيعتى از طاغوت زمانشان بر ايشان تحميل گشت; امّا من زمانى كه قيام مى كنم بيعت هيچيك از طاغيان و طاغوتان بر گردنم نيست

غيبتهاي پيامبران پيشين

 جناب شيخ صدوق در اين زمينه يعني در زمينه غيبت پيامبرا ن کتابي دارد بنام کمال الدين وتمام النعمة. ايشان ان کتاب را به امر حضرت وليعصر در اين زمينه نگاشته است. شيخ صدوق در اين کتاب با ذکر رواياتي غيبتهاي پيامبران پيشين  را متذکر مي شود که در اينجا به فهرستي از ان اشاره خواهيم کرد:

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در چهارشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۸  |
 

الطاف خفيّه پروردگار:

الف) خداى تبارك و تعالى به دنبال امتحانى طولانى در كيفيت برخورد مسلمانان با اولياى الهى وجود شريف حضرت مهدى(عليه السلام) را، در پس پرده غيبت قرار داد. از آن رو كه مى دانست اگر در چنين شرايطى او را ظاهر گرداند، از اكثر مردم، تعدّيات و تجاوزات مختلفى در حق او صورت خواهد گرفت كه به موجب آن، مستحق عقوبات الهى خواهند شد. پس ولىّ خود را از ديدگان مردم پنهان داشت تا بدين وسيله وجود و حضور او كه چشمه رحمت است، مايه نقمت نگردد

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۸  |
 چرائي غيب

چرائي غيب

پرسش پيرامون علت غيبت، نه تنها پس از وقوع غيبت حضرت مهدى(عليه السلام)بلكه حتّى قبل از پيدايش ظاهرى آن حضرت، در زمان پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)و امامان پس از او مطرح مى شده، بگونه اى كه در فرمايشات آن بزرگواران نيز، به پاسخگويى آن پرداخته شده است.


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۸  |
  رمضان کریم
سلام دوستان گرامی

عید فطر بر شما عزیزان مبارک باد

عید از عود است به معنای بازگشت ، فکر می کنید بازگشت به چی ؟؟؟

رمضان کریم

|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۸  |
 غیبت حضرت ولیعصرعجل الله تعالی

غیبت حضرت ولیعصرعجل الله تعالی

حضرت ولیعصر بعد شهادت پدر بزرگوارشان در سال260 ه ق درسن5سالگی به امامت رسیده اند. امام حسن عسگری در زمان حیات خویش بارها وبارها در موارد متعدد به امامت حضرت مهدی بعد خود تصریح کرده است.

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه دهم شهریور ۱۳۸۸  |
 حضرت مهدي در کلام بزرگان اهل سنت

حضرت مهدي در کلام بزرگان اهل سنت:

 

ابن ابى الحديد معتزلى مى گويد:

«وقد وقع اتّفاق الفِرَق من المسلمين أجمعين على أنّ الدنيا والتكليف لاينقضي إلاّ عليه»

«تمام فرقه هاى مسلمانان اتفاق دارند كه دنيا و تكليف به پايان نمى رسد مگر اين كه مهدى(عليه السلام) ظهور نمايد».

تتمة المنتهى، جلد سوّم منتهى الآمال، ص 368 ـ 369.


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه هشتم مرداد ۱۳۸۸  |
 حضرت مهدى(عليه السلام) درآينه كلام معصومين عليهم السلام

( حضرت مهدى(عليه السلام) درآينه كلام معصومين (عليهم السلام) 

 نبي مکرم اسلام:

«لاتقوم الساعة حتى يقوم القائم الحق منّا و ذلك حين يأذن اللّه عزّوجلّ له و من تبعه نجا و من خلّف عنه هلك. اللّه اللّه عباد اللّه فأتوه و لو على الثلج فانّه خليفة اللّه عزّوجلّ و خليفتى.»


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه بیستم تیر ۱۳۸۸  |
 

سوره نساء: 5

ايه159

(وَ إنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ اِلاّ لَيُؤمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَيَوْمَ الْقيامَةِ يَكوُنُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً)

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸  |
 مهدی موعود در قرآن

ادامه پست قبل

سوره بقره، آيه 155.

(وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىْء مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوْعِ وَ نَقْص مِنَ الأَمْوالِ والأَنْفُسِ وَالَّثمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابِرينَ).

«ما شما را به چيزى از قبيل ترس و گرسنگى و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى آزماييم، و مژده بده به آنها كه شكيبا و ثابت قدم هستند».


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸  |
 حضرت مهدي عجل الله در قران

 

حضرت مهدي عجل الله در قران:

 

ـ سوره بقره ايه 2و3

(هُدىً لِلْمُتَّقينَ * اَلَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ)

« هدايت است براى پرهيزكاران، آنان كه به غيب ايمان مى آورند».

جابر بن عبدالله انصارى ضمن نقل حديث مفصلى گويد:


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸  |
 يك سند تاريخى و مدرك زنده

در کتاب الائمه الاثني عشر صفحه 117 يک سند تاريخي وزنده اي امده است که حيفم امد انرا خدمت دوستان ارائه ندهم در ان کتاب امده است:

يك سند تاريخى و مدرك زنده:

هم اكنون به منظور تأييد اين گفتار، بيانيه مهمّى را مى آوريم كه از طرف رابطة العالم الاسلامى، مركز مهم دينى وهّابيها، در پاسخ سؤال يك نفر مسلمان از اهالى «كنيا» صادر شده است.

بعد التحيّة

«جواباً عمّا يسأل عنه المسلم الكيني، في شأن المهدي المنتظر، عن موعد ظهوره، و عن المكان الّذي يظهر منه و عن ما يطمئنه عن المهدي(عليه السلام)

هو: محمّد بن عبداللّه، الحسني العلوي الفاطمي المهدي الموعود المنتظر. موعد خروجه في آخر الزمان، و هو من علامات الساعة الكبرى، يخرج من المغرب ويُبايعُ له في الحجاز في مكّة المكرّمة بين الركن والمقام، بين باب الكعبة المشرّفة والحجر الأسود عند الملتزم


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۸  |
 يك سند تاريخى و مدرك زنده

مساله مهدويت انچنان واضح وروشن است که هيچ فرد عالمي ازهر فرق اسلامي نمي تواند انرا 

 نپذيرد حتي وهابيان که از بدترين و متعصب ترين فرق اسلامي است هم بر ان مهر تائيد زده است براي روشن شدن اين مساله در کتاب الائمه الاثني عشر صفحه 117 يک سند تاريخي وزنده اي امده است که حيفم امد انرا خدمت دوستان ارائه ندهم در ان کتاب امده است:

يك سند تاريخى و مدرك زنده:

هم اكنون به منظور تأييد اين گفتار، بيانيه مهمّى را مى آوريم كه از طرف رابطة العالم الاسلامى، مركز مهم دينى وهّابيها، در پاسخ سؤال يك نفر مسلمان از اهالى «كنيا» صادر شده است.


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷  |
 فهرستي از روايات پيرامون حضرت وليعصر:

فهرستي از روايات پيرامون حضرت وليعصر:

در مورد حضرت مهدی عجل الله روایات بسیار زیادی در متون اسلامی و شیعی وارد  آمده است که در حد امکان اینجانب در ذیل آمده است:

 ـ در مورد اين كه حضرت مهدى(عليه السلام) نامش، نام مبارك پيامبر (محمّد(صلى الله عليه وآله وسلم)) و كنيه اش، كنيه شريف پيامبر (ابوالقاسم) است، 48 حديث نقل شده است. 1

 ـ در باره اين كه حضرت مهدى(عليه السلام) دوازدهمين امام و آخرين پيشوا است، 136 حديث آمده است. 2

 


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۸۷  |
 مهدویت
مهدويت يکي از منحصرفردترين مسائلي است که درتمام شرايع اسماني وحتي در اديان غير الهي هم به چشم مي خورد. مهدويت مساله اي است که نه تنها ازگذشت زمان کهنه و فرسوده نشده است وبا گذشت بيش از چهارده قرن از زمان رحلت پيامبراعظم نه تنها از فروغ اين عقيده کهن کاسته نشده است بلکه هرچه جوامع انساني بيشتر بسوي انحطاط اخلاقي و اجتماعي و .......پيش  مي روند اين مسئله  ..........
ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۷  |
 چگونگي تولد حضرت وليعصر

چگونگي تولد حضرت وليعصر

 

السلام عليک يا خليفه الله  السلام عليک يا اباصالح المهدي و سلام درود بيکران بر ان نورالهي وسلام بران موعود الهي  اللهم اجعلني من اعوانه و انصاره و شيعته

سرانجام وعده الهي در ميان تحرکات مذبوحانه مخاالفين در سپيده دم سال 255هجري قمري محقق شد. روزي که دران دو خورشيد طلوع کرد يکي از اسمان وديگري  


ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷  |
 داستان از زبان مادر امام زمان عجل الله تعالی
جدّ من قيصر مى خواست مرا در سن سيزده سالگى براى برادر زاده خود تزويج كند وقتى مجلس عقد برپا شد و قيصر برادرزاده خود را روى تخت مخصوص نشاند ... ناگهان صليب ها فرو ريخت، پايه هاى تخت شكست و پسر عمويم با حالت بى هوشى از بالاى تخت بر روى زمين افتاد و مجلس به هم خورد ولى باز دستور دادند تا مجلس را از نو سامان دهند تا اين مراسم به اجرا درآيد ولى همان حادثه دوباره تكرار شد ... همه پراكنده شدند.
ادامه مطلب
|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه یکم بهمن ۱۳۸۷  |
 محبوبا

 

شهادت اباعبدالله الحسین تسلیت باد

 

محبوبا !

آنچه به خوبان عطا مي كني ، ما را نيز بدان لايق گردان

و بر بركات و آثار آن بيفزاي .

راه را بر ما آسان فرماي كه طاقت سختي عذابت را نداريم.

آنان كه محرم كوي تواند ، چنين حسناتي را دارند

و آنان كه محرومند ، با حرمت حريمي ندارند .

پس ما را در زمره محرومان قرار مده ،

باشد كه با نيكوكاري ، مقبول درگاهت واقع شويم

و به حقيقت آشكارت واقف گرديم

و در سلسله محرمانت ، داناي راز شويم.

 

 

|+| نویسنده عباداله فضلیان در پنجشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۷  |
 داستان شگفت انگيز مادر حضرت وليعصر

داستان شگفت انگيز مادر حضرت وليعصر

انتخاب همسر يکي از موضوعات مهمي است که اسلام به ان پرداخته است.دقت در انتخاب همسر وشريک اينده نقش بسزائي در روحيات واحوالات فرزند اينده دارد.اسلام مرحله اول براي داشتن فرزندي نيکو راداشتن همسري پاک مي داند.پس از انکه انتخاب همسرنقش مهمي در اينده نوزاد دارد همواره بزرگان دين ما بران همت مي گماشتند و در ان دقت مي کردند.

اين مساله انچنان داراي اهميت است که خداوند متعال براي تولد پيامبر دين اسلام از قرنها پيش به ان توجه کرده است ان قضاياي ناباروري ابتدائي هاجر زن ابراهيم خليل الله را نمي توان يک حادثه طبيعي وعادي  قلمداد کرد. خداوند براي اينکه نسل خاتم پيامبران را از نسل پيامبران ديگر همچون موسي و عيسي عليهما السلام جدا کند در ابتداء سارا را که زني نيکو بود  نابارور کرد تا زمينه ازدواج ابراهيم بزرگ با هاجر اماده گردد از اينرو پيامبر اسلام را از نسل ديگران قرار نداد حتما در هاجر چيزي بود که خداوند سارا را شايسته ان نديد.

همينطو ازدواج نبي مکرم اسلام با حضرت خديجه را هم نمي توان ساده انگاشت زيرا ازدواج مردي 25 ساله با زن 40 ساله در زمانيکه سن مردان از زنان براي ازدواج خيلي بيشتر بود يک امر طبيعي و عادي نبوده است. خداوند براي ايجاد نسلي پاک براي امامان معصوم عليهم السلام هم بهترين وبرترين زن را به تزويج برترين وبهترين  مرد دراورد ودر روايات ما مذکور است که نه براي فاطمه س هم کفوي غير علي ع بود ونه براي حضرت علي ع غير فاطمه هم کفوي بود .  همينطور ما اين مساله را در ازدواج حضرت علي ع با ام البنين هم مشاهده مي کنيم زيرا بعد وفات بي بي دو عالم حضرت فاطمه س اميرالمومنين به برادرش عقيل که داراي علم نسب بود سفارش کرد تا براي ايشان زني از قبيله با اصل نسب و دلير و شجاع انتخاب کند تا ثمره و نتيجه ان تولد حضرت اباالفضل العباس باشد تا ان حماسه را در حمايت از امام خويش در کربلا بيافريند و همينطوراين مساله در ازدواج امام حسين ع وشهربانوهم پيش امد وهمينطور نمي توان از داستان ازدواج امام با شاهدوخت ايران زمين به ساده گي گذشت ببينيد که خداوند چگونه شاهزاده ايران را به مدينه مي اورد تا ازنسل اين زن پاک فرزنداني پاک به دنيا بيايند خداوند کسي را شايسته اين نديد تا جده نه امام همام شود وفقط اين شايستگي را در شهربانو ديد تا ما ايرانيان هم سهمي در ان داشته باشيم اين از معجزات الهي است چراکه درحال حاضر ايرانيان بزرگترين حاميان ان ائمه معصوم ومظلوم هستند ومشيت الهي

  براين بود که ما ايرانيان را ازطرف مادربه ان بزرگواران منتسب نمايد واين براي ما بس جاي افتخار دارد.

اين مطالب مقدمه بود تا به مساله ازدواج امام حسن عسگري و نرجس خاتون برسيم ازدواج امام حسن عسگري از جهاتي به نوع ازدواج امام حسين وشهربانو شبيه است. نرجس خاتون که طرز معجزه اسائي به همسري امام حسن نائل شد دختر يشوعا وبه نقلي يوشعا پسرقيصر روم از طرف مادر منتسب به شمعون يکي از حواريون حضرت عيسي مسيح ع است اين ازمعجزات الهي است که پدر امام زمان از شرق ومادر ايشان ازغرب

است اين شايد بي ارتباط با تسلط امام برشرق وغرب نباشد يعني روزي خواهد رسيد که اين نوزاد دراخرالزمان برشرق وغرب جهان هستي تسلط خواهد يافت.

  بنده بهتر ديدم تا اين وقايع معجزه اسا را از زبان خود نرجس خاتون که در روايات ما امده است نقل کنم:

 ادامه دارد.....

|+| نویسنده عباداله فضلیان در سه شنبه دهم دی ۱۳۸۷  |
 
 
 
بالا

جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای نوحه برای وبلاگ

اخبار